Przyjęcie komunijne w domu? Dlaczego nie! Jeśli tylko masz dostatecznie dużo miejsca, by podjąć wszystkich gości, jest to świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci sporo zaoszczędzić. Zwłaszcza że przy dobrej organizacji wcale nie jest to szczególnie trudne wyzwanie.
W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, planując komunię w domu, oraz jak zadbać o to, by przyjęcie było prawdziwym sukcesem i przyjemnie zapisało się zarówno w pamięci gości, jak i bohatera lub bohaterki tego dnia. Zapraszamy do lektury!
Czy warto zorganizować komunię w domu?
Organizacja przyjęcia komunijnego w domu ma kilka niepodważalnych zalet, a oto kilka z nich:
- koszty – impreza w domu jest znacznie tańsza niż w restauracji. Nawet jeśli zdecydujesz się na zamówienie cateringu, koszty wciąż będą zdecydowanie niższe;
- atmosfera – w czterech ścianach, w otoczeniu bliskich, można się odprężyć i zrelaksować. W hałaśliwej restauracji, w której nierzadko są inni goście, może być o to trudno;
- brak sztywnych ram czasowych – wynajmując salę restauracyjną, często trzeba zmieścić całą imprezę w określonym czasie, co zdecydowanie nie sprzyja celebrowaniu tej radosnej okazji;
- lepsza kontrola nad jakością dań – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie poczęstunku, czy skorzystasz z gotowych rozwiązań, w domu masz zdecydowanie większą kontrolę nad jakością posiłków i napojów. To szczególnie ważne, jeśli na przykład któryś z domowników ma alergie pokarmowe lub jest na specjalnej diecie;
- większa możliwość indywidualizacji – w domu to Ty możesz zdecydować o wszystkim, od wystroju, po kolejność serwowanych potraw!
Organizacja komunii w domu
Znasz już zalety pierwszej komunii w domu, teraz z pewnością zastanawiasz się, jak zorganizować wszystko krok po kroku. Z naszą listą porad będzie to naprawdę łatwe!
- Zacznij od sporządzenia listy gości. Najlepiej zrób to razem z dzieckiem, by poczuło, że jego zdanie i opinia się liczy.
- Poinformuj zaproszonych gości o dacie planowanej pierwszej komunii świętej. Możesz zrobić to telefonicznie, ale zdecydowanie bardziej elegancko będzie rozesłać zaproszenia (dziecko może napisać je samodzielnie!). Dobrą opcją jest również połączenie tych dwóch sposobów. Na powiedzmy 5–6 miesięcy przed uroczystością możesz poinformować o niej zaproszone osoby telefoniczne, a na 2–3 miesiące przed – wysłać zaproszenia lub dostarczyć je osobiście.
- Następnie pora zaplanować porządek prac przed komunią i menu. Wiadomo, trzeba będzie:
- wysprzątać dom,
- przygotować i udekorować stół,
- ustalić menu,
- sporządzić plan imprezy, obejmujący kolejność posiłków i ewentualnych atrakcji.
Uf, dużo pracy! Ale już podpowiadamy, jak to wszystko urządzić!
Liczba gości
Zacznijmy od gości. Na tak intymną i prywatną imprezę, jak pierwsza komunia, zazwyczaj zaprasza się najbliższą rodzinę i przyjaciół. Liczba osób będzie jednak zależeć również od dostępnego miejsca oraz oczywiście Twojego budżetu. Robiąc listę gości, weź więc pod uwagę te trzy czynniki.
Menu komunijne
Na szczęście czasy „zastaw się, a postaw się” już minęły, jednak wciąż przygotowanie menu komunijnego może być wyzwaniem. Zacznijmy od tego, że msza komunijna na ogół odbywa się w godzinach późnoporannych lub wczesnopopołudniowych. Oznacza to, że przyjęcie będzie mieć miejsce w porze obiadowej.
W menu powinna więc znaleźć się zupa (jedna w zupełności wystarczy, może to być na przykład ulubiona zupa dziecka), drugie danie i oczywiście deser z obowiązkowym tortem komunijnym. Planując jadłospis, upewnij się, że żadna z zaproszonych osób nie jest na specjalnej diecie – na przykład wegetariańskiej lub wegańskiej.
Nie zapominaj oczywiście o napojach. Absolutny standard to kawa i herbata, poza tym warto zaopatrzyć się w wodę mineralną i słodkie napoje, które sprawią przyjemność maluchom. Mogą to być soki lub kompoty, jeśli nie chcesz serwować dzieciom napojów gazowanych.
Catering komunijny
Jeśli wizja samodzielnego przygotowania obiadu dla kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu osób nieco Cię onieśmiela, dobrą opcją będzie wybór cateringu na komunię. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, nerwów i będziesz w stanie skupić się na najważniejszym – przeżywaniu wraz z dzieckiem tego wyjątkowego czasu!
W Wilga Catering przygotowaliśmy kilka propozycji menu stworzonych z myślą o komunii w domu. Obejmują one nie tylko dania dla dorosłych, lecz również specjalne potrawy dla najmłodszych, którzy czasem mogą mieć zdecydowanie odmienne preferencje kulinarne. Nasze posiłki przygotowujemy z najwyższej jakości składników oraz dostarczamy do Twojego mieszkania o dogodnej dla Ciebie godzinie!
Dzięki naszej pomocy nie musisz martwić się o zrobienie zakupów, a potem unikniesz długich godzin w kuchni, zamiast tego będziesz w stanie na spokojnie przygotować dom i dekoracje na przyjęcie gości!
Stół komunijny i dekoracje na komunię w domu
Dekoracja stołu zdecydowanie kojarzy się z tą przyjemniejszą częścią przygotowań do uroczystości! Jak powinien wyglądać idealny, odświętny, komunijny stół?
Zacznijmy od kwestii praktycznych. Stół komunijny powinien być duży, tak by bez problemu pomieścił nie tylko wszystkich zaproszonych, lecz również serwowane dania oraz zastawę i sztućce.
Jeśli chodzi o estetykę, potrzebny będzie oczywiście obrus. W przypadku przyjęcia komunijnego dominującymi kolorami są biele, kolory off–white i pastele, a także złote lub srebrne akcenty. Postaw więc na obrus w jasnym kolorze – pięknie prezentują się na przykład białe obrusy wykonane z adamaszku, z ozdobnymi tłoczeniami. Do tego dobierz pasujące serwetki, na przykład z adekwatnym motywem, pamiętaj też o kwiatach.
Ciekawym sposobem na urozmaicenie nakrycia może być również bieżnik, który świetnie ożywi całą kompozycję! Pamiętaj, żeby tekstylia pasowały do zastawy stołowej.
W przypadku kwietnych dekoracji stołu na komunię zachowaj jednak ostrożność. Bukiety czy stroiki, zwłaszcza te stojące na stole, nie powinny mieć zbyt intensywnego zapachu. Dobrze sprawdzą się goździki, białe róże lub bardzo modne w ostatnich latach anemony. Wazony, w których ułożysz kompozycję, nie powinny być zbyt duże, tak by nie zajmować miejsca na blacie. Dodatkowo kwiatami możesz udekorować też krzesła.
W przypadku stroików znajdujących się dalej od stołu, możesz postawić na aromatyczne kwiaty, z których słynie maj, takie jak białe bzy czy konwalie. Dobrym pomysłem mogą być też balony lub oryginalne balonowe girlandy, które z pewnością zachwycą wszystkich uczestników, niezależnie od wieku!
Koszt komunii
Na koniec pytanie, ile kosztuje komunia? Trudno na nie odpowiedzieć, bo to zależy od rodzaju podawanych dań i liczby zaproszonych gości. Szacuje się jednak, że w przypadku przyjęcia w restauracji cena od nakrycia wynosi od 250 do 300 zł, a w domu – od 200 do 280! Jak widać, koszty domowej imprezy mogą być o połowę niższe.
A jeśli zastanawiasz się nad imprezą komunijną w domu, służymy pomocą. Z naszym cateringiem przyjęcie będzie nie tylko eleganckie, lecz również pyszne!
Przeczytaj również:
Jak zorganizować komunię – nasze wskazówki
Przykładowe menu komunijne i pomysły na dania
Przyjęcie okolicznościowe w domu? Oszczędź sobie pracy i postaw na dobry catering!