Przygotowanie wesela

Panna młoda w sukni i bukiet

Przygotowanie wesela to ogromne wyzwanie logistyczne, nawet jeśli impreza jest stosunkowo niewielka, a młoda para planuje jedynie uroczystość cywilną i obiad w gronie najbliższej rodziny i znajomych. Dlatego przygotowania warto rozpocząć zaraz po ustaleniu daty ślubu. Zwłaszcza jeśli interesuje nas duże przyjęcie na sali.

Niektóre restauracje są tak oblegane, że terminy zarezerwowane są na cztery lata do przodu, nie wspominając o zespołach czy fotografach. A przecież trzeba jeszcze wybrać zaproszenia, sporządzić listę gości, ustalić menu oraz oczywiście znaleźć wymarzoną ślubną kreację. Na szczęście odpowiednio przygotowany plan pomoże nam w organizacji!

Krok po kroku

Zaręczyny to piękny moment, jednak po chwilach euforii musimy wrócić do rzeczywistości i zacząć myśleć o przygotowaniach do wesela. Samodzielne zaplanowanie takiej imprezy bywa naprawdę trudne, dlatego w tym artykule znajdziesz kilka użytecznych wskazówek, które pomogą Ci sporządzić plan i ustalić kolejność poszczególnych działań.

Pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić młoda para, jest sporządzenie listy gości i ustalenie rozmiaru imprezy oraz budżetu, który można przeznaczyć na przyjęcie weselne. Jeżeli pozwalają nam na to finanse, dobrym pomysłem jest zatrudnienie organizatorki ślubów, której doświadczenie będzie sporym ułatwieniem w planowaniu imprezy.

Sale weselne i restauracje

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wybór sali weselnej lub restauracji. Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejsze sale prowadzą zapisy na kilka lat do przodu. To sprawia, że niektóre pary decydują się na zarezerwowanie sali jeszcze przed oficjalnymi zaręczynami. Jeżeli przegapiliśmy termin, a zależy nam na konkretnej dacie, warto śledzić ogłoszenia. Stosunkowo często można odkupić termin przyjęcia weselnego.

Dobrym pomysłem jest również zorganizowanie wesela poza sezonem. Możemy wtedy liczyć na większą dostępność lokali oraz niższe ceny. Drugą rzeczą jest znalezienie zespołu weselnego lub DJa oraz fotografa i kamerzysty. Również w tym przypadku nie warto odkładać tej decyzji na ostatnią chwilę, ponieważ najlepsi specjaliści są rozchwytywani.

Catering na wesela banner

Catering i napoje

Dobór cateringu i napojów na wesele w dużej mierze zależy od tego, jak długą imprezę mamy w planach. Jeżeli szykujemy tradycyjne wesele „do białego rana”, warto zamówić trzy lub cztery ciepłe posiłki. Jeżeli jednak planujemy skromne przyjęcie, które skończy się wieczorem, dwa dania w zupełności wystarczą. Wiele restauracji, w tym również Wilga catering, posiada przykładowe menu weselne, którymi warto się wspomóc podczas wybierania potraw.

Oczywiście jedzenie, zwłaszcza na weselu, to nie wszystko. Młoda para musi również zatroszczyć się o napoje dla gości. W tym trudnym zadaniu pomogą nam na przykład specjalne kalkulatory dostępne online, przy pomocy których będziemy mogli oszacować, ile trunków i napojów bezalkoholowych zamówić.

wesele romantycznie

Zaproszenia ślubne i.. kościół

Jeśli zdecydowaliśmy się na ślub konkordatowy, kolejnym ważnym punktem przygotowań jest rezerwacja kościoła. Jeżeli planujemy ślub w sezonie weselnym, powinniśmy to zrobić nawet 12 miesięcy wcześniej. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie dekoracje, które dodatkowo uświetnią uroczystość. Młoda para nie może zapomnieć również o zaproszeniach.

W dobrym tonie jest wręczenie ich przynajmniej trzy miesiące przed uroczystością, tak żeby goście mieli czas na własne przygotowania oraz potwierdzenie obecności. Sam wybór zaproszeń zależy jedynie od gustu młodej pary oraz ewentualnego motywu przewodniego uroczystości. Pamiętajmy jednak o tym, żeby skorzystać z usług sprawdzonej drukarni.

Również najpóźniej na pół roku przed planowaną uroczystością warto wybrać wymarzoną suknię ślubną oraz garnitur dla pana młodego – zwłaszcza jeśli zamierzamy skorzystać z usług salonu mody ślubnej. Jak widać, organizacja wesela wymaga dużych nakładów pracy, ale przy odpowiednio przygotowanym planie działania można uniknąć dużej ilości stresów.