Po co organizować imprezy integracyjne?

Po co organizować imprezy integracyjne?

Imprezy integracyjne na dobre wpisały się w życie firmowe i korporacyjne w naszym kraju. Nie bez powodu. Choć często mówi się, że podczas tego rodzaju eventów dorośli zachowują się jak dzieci pozbawione opieki, to opinia ta jest raczej częścią miejskiej legendy przypisującej integracji walory obozu naukowego w szkole średniej. Tymczasem spotkania, wyjścia i wyjazdy integracyjne ważne są ze względu na fakt, że rotacja kadr w firmach bywa spora, a zbudowanie zespołu nie jest sprawą łatwą.

Kiedy więc krystalizuje się jego trzon i jest nadzieja, że przez dłuższy czas będziemy pracować w tej samej grupie, warto zorganizować imprezę firmową, żeby ludzie się lepiej poznali, zaprzyjaźnili, przestali przed sobą nawzajem udawać. Organizacja imprez integracyjnych to zadanie dla każdego lidera, który wie, że tego rodzaju spotkania zawsze pomagają stworzyć zespół, który pracuje efektywnie i z przyjemnością.

Integracja pracowników

Poprawienie relacji pomiędzy pracownikami

Bywa i tak, że w zespole funkcjonującym już od dawna relacje ulegają pogorszeniu. Tempo pracy, nierównomierny rozkład obowiązków, przeciążenie sprawiają, że ludzie zaczynają podchodzić do swoich obowiązków zawodowych z niechęcią, a do współpracowników z wrogością. Poprawienie relacji między pracownikami daje początek poprawieniu jakości ich pracy. Czasem trzeba wyciągnąć ludzi zza biurek, od komputerów, tabelek, planów i dać im odpocząć. Złapać inną perspektywę.

Wygadać się. Takie rozluźnienie atmosfery może sprawić, że z nowym zapałem przystępuje się do pracy. Miejsce na imprezę firmową należy wybrać z rozmysłem. Jeśli pracownicy mają naprawdę odpocząć i zresetować się, dobrze żeby było to miejsce jak najbardziej różniące się od ich codziennego miejsca pobytu. Wycieczka połączona ze zwiedzaniem, integracja w plenerze, wspólna wyprawa na basen czy paintball to sensowne rozwiązania.

Poprawienie atmosfery w pracy

Atmosfera w pracy
Wypoczęci pracownicy przyniosą swój entuzjazm do biura – wreszcie któryś kolejny dzień zacznie się inaczej, bardziej energetycznie. Pojawią się nowe pomysły, a ludzie, którzy od dawna mieli ze sobą na pieńku, zakopią topór wojenny. Nie, nie chodzi o to, żeby wszyscy nagle zapałali do siebie miłością. Raczej, żeby na nowo nauczyli się ze sobą rozmawiać, stali się skłonni do kompromisów i rozmów na ważne tematy. Atmosfera w pracy jest dla wielu z nas warunkiem efektywnego wykonywania zadań.

To nieprawda, że to „tylko praca” – to znacząca część naszego życia. Wiele godzin spędzonych na kreatywnym myśleniu, planowaniu, szukaniu nowych rozwiązań, selekcji kolejnych projektów. Bez współpracy, wzajemnego wspierania się i przy nieustannej rywalizacji ciężko czasem wyjść z impasu. Imprezy integracyjne dla firm i pracowników, którzy dają z siebie wszystko to gwarancja utrzymania ich higieny psychicznej i wydajności na dobrym poziomie.

Wzmocnienie więzi z firmą

Dopóki mówimy „moja firma”, wszystko jest na swoim miejscu. Ale przychodzi czas, kiedy moja firma jest już tylko robotą – wtedy pora na organizację imprezy firmowej, która powinna odbyć się w miejscu pracy. Ponowne zidentyfikowanie się z firmą, której jest się częścią dobrze zrobi wszystkim pracownikom. Kiedyś, na początku formowania zespołu, miała miejsce podobna impreza integracyjna – nowi pracownicy oswajali się z nowym miejscem pracy i kolegami.

Teraz pora na odświeżenie tych emocji i wzmocnienie więzi z firmą. Równie dobrym pomysłem jest organizacja imprezy dla całych rodzin pracowników. Nie ma chyba przyjemniejszego dowartościowania pracownika, niż kiedy jego najbliżsi przekonają się, że to, co robi ma sens – że to nie tylko robota, nie tylko praca. Że to ważne zadanie, bez którego życie byłoby uboższe.

Lepiej zgrany zespół pracuje wydajniej

Firma to ludzie. A ludzie to nie maszyny do pracowania – to nieco bardziej skomplikowane mechanizmy, które w naturalny sposób dążą do zachowania work-life-balance. Zgrany zespół pracowników rozumiejących się w pół słowa to gwarancja, że wszystkie zadania zostaną wykonane na czas, a atmosfera nie będzie ciężka jak burzowe chmury. Cykliczne organizowanie imprez integracyjnych i firmowych eventów pomaga zachować równowagę między pracą a relaksem. Lepiej zgrany zespół zawsze pracuje wydajniej, a zgraniu się i utrzymaniu dobrych relacji sprzyjają wspólne spędzanie czasu wolnego oraz dobrze zorganizowane imprezy firmowe.

Tylko dobrze zorganizowana firmowa impreza integracyjna spełnia swoje zadanie

Na czym zasadza się dobra organizacja imprezy firmowej? Na trafnym wyborze miejsca i czasu oraz dobraniu atrakcji w taki sposób, żeby wszyscy uczestnicy mieli ochotę aktywnie spędzać wolne dni. Ważne są preferencje i zainteresowania poszczególnych członków zespołu i na tym powinien skupić się organizator. Dobrze zorganizowana impreza firmowa jest jak zastrzyk energii. A jeśli w perspektywie jest kolejna, to…