Jak wybrać odpowiednie miejsce na wesele?

Wybór odpowiedniego miejsca to najważniejszy punkt weselnych przygotowań. Jeżeli sala nie będzie spełniała określonych standardów, to nawet wyśmienite jedzenie i najlepszy zespół nie nadrobi strat. Dlatego zanim zaczniecie ustalać menu i zapraszać goście, wybierzcie salę weselną. Zwłaszcza, że znalezienie tej idealnej może okazać się sporym wyzwaniem.

Oczywiście „sala idealna” nie jest synonimem „drogiej sali”. Wszystko zależy od tego, jaką imprezę planujecie. Jeżeli robicie niewielkie wesele z obiadem i tortem, w zupełności wystarczy restauracja. Jeżeli jednak planujecie dużą imprezę, może się okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie sali w hotelu, w którym będziecie mogli również wynająć pokoje dla gości.

wesele romantycznie

Najpierw wyboru kościoła

Równie ważnym punktem ślubnej listy, jak wybór sali, jest rezerwacja kościoła. Wbrew pozorom może być to sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli termin Waszego ślubu przypada na miesiące letnie, czyli tak zwany „sezon ślubny”. Niektóre kościoły trzeba rezerwować nawet z rocznym wyprzedzeniem!

Wcześniejsza rezerwacja pomoże Wam również z odpowiednim wyprzedzeniem i bez stresu załatwić wszystkie formalności. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim te pary, które planują ślub wyjazdowy lub pochodzą z różnych miast. Na koniec młodzi powinni zatroszczyć się o dekorację kościoła, zwłaszcza jeśli mają specjalne życzenia co do wystroju świątyni.

Sale weselne – długie terminy oczekiwania!

Szukając wymarzonej sali weselnej musicie uzbroić się w cierpliwość. Nie tylko dlatego, że znalezienie tej idealnej może zająć sporo czasu, ale również dlatego, że w najpopularniejszych hotelach i restauracjach na termin trzeba czekać nawet cztery lata! Dlatego też zanim zaprosicie gości, lepiej wybrać salę.

Oczywiście nie zawsze będziecie musieli czekać kilka lat. Bardzo często w przypadku mniejszych wesel oraz obiadów weselnych wystarczy zarezerwować salę kilka miesięcy wcześniej. Dlatego zanim w ogóle zaczniecie rozglądać się za salą, ustalcie wygląd waszej ceremonii i przyjęcia.

Ilość osób a planowanie wesela

Kolejną ważną rzeczą, jaką należy zrobić przed wynajęciem lokalu, jest oczywiście sporządzenie listy gości. Wiadomo, że na rok lub dwa przed terminem wesela taka lista będzie tylko orientacyjna, ale pozwoli Wam ona ustalić, jaki rodzaj sali Was interesuje. Będziecie mogli również zdecydować, czy lepiej wynająć hotel, salę w domu weselnym, restauracji, czy może zdecydować się na imprezę w innym miejscu.

Poza tym lista gości będzie dla Was pomocna w zaplanowaniu menu, drukowaniu zaproszeń oraz oczywiście oszacowaniu budżetu weselnego. Warto też zawczasu zdecydować, czy zapraszacie na swoje wesele rodziny z dziećmi – w tym przypadku dobrym pomysłem będzie wynajęcie animatora, który zajmie się maluchami przez kilka godzin.

Dobór menu i dań na wesele

Dobór menu i dań na wesele powinno się ustalić już po skompletowaniu listy gości. Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu będziecie wiedzieli, ile jedzenia oraz napojów powinniście zamówić. Przed ustaleniem menu rozsądnym pomysłem jest spytanie gości o specjalne życzenia. Oczywiście nie dogodzicie wszystkim zaproszonym, ale jeżeli wśród Waszych gości są osoby na diecie wegetariańskiej lub na przykład cierpiące na silne alergie pokarmowe, w dobrym tonie będzie uwzględnienie tego w menu.

Dobór dań na wesele jest kwestią indywidualną, warto jednak dopasować potrawy do rodzaju wesela. Jeżeli planujecie nowoczesną imprezę, możecie pokusić się o zamówienie bardziej ekstrawaganckich potraw. Jeżeli Wasze wesele ma być tradycyjne, najlepiej sprawdzi się kuchnia staropolska.

Catering – czyli kilka słow o jedzeniu i napojach

Catering na wesela banner

Jeśli ustalanie weselnego menu Was przeraża, warto rozważyć wynajęcie cateringu z zewnątrz. Zwłaszcza gdy planujecie imprezę w miejscu, w którym sami będziecie się musieli zatroszczyć o poczęstunek dla gości. Korzystając z usług profesjonalnej firmy cateringowej nie będzie musieli martwić się o transport, kupno potrzebnych produktów czy wybór napojów. Jeżeli zdecydujecie się na Wilga catering, możecie mieć pewność, że firma przygotuje dla Was kilka propozycji weselnego menu.

Oprócz tego będziecie mogli polegać na doświadczeniu pracowników firmy, które przy organizacji wesela jest nieocenione! Osoby z cateringu doradzą Wam w wyborze menu, alkoholi oraz ilości potraw. Niektóre firmy oferują również pomoc w organizacji całego wesela – począwszy od udekorowania sali, a na posprzątaniu po imprezie skończywszy.

Koszty i informacje

A jak wyglądają koszty wesela? Oczywiście – to zależy. W restauracjach i hotelach najczęściej płaci się „za talerzyk”, a ceny zaczynają się od 120 zł. W przypadku cateringu wszystko zależy od ilości zaproszonych osób oraz zakresu usług. Jeżeli interesuje Was to rozwiązanie, zapraszamy do kontaktu, z chęcią przedstawimy Wam naszą pełną ofertę.