Najlepsze miejsca na firmową imprezę integracyjną

Najlepsze miejsca na firmową imprezę integracyjną

Imprezy integracyjne zawsze są organizowane z myślą o konkretnej grupie ludzi. Nie można ich więc planować w oderwaniu od ich potrzeb, pasji, zainteresowań. Dobry manager zna swój zespół i wie, jaki rodzaj atrakcji zapewnić osobom, z którymi na co dzień łącza go relacje zawodowe i towarzyskie. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że wybór miejsca na firmową imprezę integracyjną przypadnie do gustu wszystkim, jeśli jednak znaczna część zespołu uzna, że wybór jest trafny, łatwiej będzie wciągnąć do współpracy malkontentów i wiecznych maruderów.
Wydaje się, że stopień zażyłości w grupie czyli stopień integracji jest rozsądnym punktem wyjścia. Inaczej organizuje się imprezy firmowe dla nowych pracowników, inaczej dla starych wyjadaczy i jeszcze inne podejście obowiązuje w grupach mieszanych – kiedy trzeba z jednych i drugich uczynić drużynę grającą do jednej bramki. Czy zatem miejsce na imprezę firmową ma znaczenie? Oczywiście – kluczowe i to od jego wyboru warto zacząć planowanie scenariusza całego eventu.

Miejsce pracy

Impreza organizacyjna w biurze firmy

Nie, to nie żart. Organizacja przyjęcia firmowego w miejscu pracy pozwala nowo zatrudnionym członkom zespołu oswoić się z nim, a wieloletnim pracownikom przypomnieć sobie dlaczego wciąż tu są i nigdzie się nie wybierają. Na co dzień często zapominany, że nasze miejsce pracy jest dla nas ważne, znaczące. Postrzegamy je w kategoriach miejsca zsyłki – musimy tu przychodzić, musimy pracować, musimy… Zaraz, zaraz, przecież sami wybraliśmy to miejsce, przecież robimy wszystko, żeby czuć się tu tak dobrze, jak to tylko możliwe. To nie kolonia karna – to nasze biura, stoliki, szafki, pokoje socjalne. Życie tętni tu dzięki nam. To ludzie sprawiają, że firma działa, ma się dobrze; że każdy może myśleć o przyszłości, planować.
Raz na jakiś czas możemy spotkać się na firmowym gruncie zupełnie niezobowiązująco – dla czystej przyjemności porozmawiania, pośmiania się, poznania z mniej oficjalnej strony. Trudno podtrzymywać dobre relacje międzyludzkie przemykając co dnia z szybkością światła przez open space. Czasem warto się zatrzymać i zagadać. Impreza integracyjna jest doskonałą ku temu okazją.

Restauracja

Restauracja pierwsza liga.. Nasza restauracja pierwsza liga w Warszawie

To już kolejny stopień wtajemniczenia: wychodzimy z ludźmi do ludzi. Impreza w restauracji jest jak deklaracja: oto już jesteśmy zespołem i chętnie przebywamy ze sobą także poza miejscem pracy. Atrakcyjne restauracje w tkance tętniącego życiem miasta zawsze chętnie goszczą imprezy integracyjne dla firm. Spotkanie w dobrej knajpie to przecież także okazja, żeby dobrze zjeść i skosztować wszelkiego rodzaju trunków. Atmosfera wyraźnie się rozluźnia, rozluźniają się i krawaty. Można porozmawiać o sprawach firmowych na neutralnym gruncie, można też przejść na grunt bardziej osobisty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby organizacja imprez firmowych w restauracji (zawsze tej samej) albo w restauracjach (czemuż by nie odkrywać wciąż nowych miejsc) stała nową firmową świecką tradycją. Od spotkania do spotkania czas płynie zupełnie inaczej niż w kieracie bez planowanych luźniejszych dni.
Dobra kuchnia, dobre trunki, życzliwa atmosfera i… świadomość, że nie musimy po sobie sprzątać. Czy może być milsza perspektywa, kiedy impreza firmowa przerodzi się w długie nocne rozmowy?

Plener

Catering impreza plenerowa Impreza plenerowa i catering WilgaCatering

 

Kiedy aura sprzyja warto wyjść w teren. Kiedy nie sprzyja – też. Imprezy plenerowe często organizowane są z myślą o rodzinach pracowników. To niepowtarzalna okazja do pokazania dzieciom gdzie pracują mama i tata. To możliwość poznania szefa i współpracowników męża, żony, partnera czy partnerki. Imprezy plenerowe organizowane w miesiącach ciepłych często wiążą się z zabawami i konkursami na świeżym powietrzu: jedna mają charakter rywalizacji, inne uczą współpracy. Integracyjny charakter imprezy podkreślają konkursy, wspólne karaoke czy ognisko. Są firmy, które czekają z organizacją imprez plenerowych na… fatalna pogodę. Takie survivalowe spotkanie plenerowe może być dla pracowników firmy doskonałym treningiem pracy w grupie – nawet, jeśli nie wszyscy jej członkowie chętnie ze sobą współpracują.
Imprezy w plenerze to także wyjazdy na narty, wyprawy rowerowe czy wypady w góry. Każda okazja jest dobra, żeby oderwać ludzi od biurek i przyjrzeć im się w nieco innych warunkach.

Hotel

Wydaje wam się, że to banalny pomysł? Hotel to doskonałe miejsce, żeby połączyć imprezę integracyjną z wykładem, speechem motywacyjnym czy warsztatami. Hotele nastawione na obsługę imprez firmowych zdejmują z nas całą logistykę: od bazy noclegowej, przez catering, po udostępnienie sali audytoryjnej z nagłośnieniem i całym osprzętem. Możemy więc skupić się na przygotowaniu ciekawych warsztatów albo zaplanować pracę w grupach. Jeśli hotel położony jest w atrakcyjnym turystycznie rejonie, koniecznie trzeba uwzględnić zwiedzanie okolicy, wycieczkę, czas wolny.
Impreza integracyjna w hotelu to okazja do wyłączenie się na chwilę z codziennej rutyny. Kiedy nie trzeba myśleć o sprawach organizacyjnych, można skupić się na przyjemnościach oraz tym, co w pracy z grupą najważniejsze. Dobry manager wykorzysta taki czas do ostatniej minuty. Możliwe, że wyjazdy w ciekawe miejsca, podobnie jak wyjścia do restauracji, staną się cyklicznymi spotkaniami całego teamu.

Bistro/Pub

Jeśli zespół jest młody, warto zaplanować imprezę firmową w jak najmniej zobowiązującym miejscu. Bistro lub pub to oczywiste skojarzenie. Tu młodzi ludzie czują się swobodnie, a integracja przychodzi im bez kłopotu. Jeśli gdzieś można wyjść z roli „kolegi z pracy”, to właśnie tutaj. Spotkanie w pubie to coraz popularniejszy pomysł na spotkanie po godzinach. Ta anglosaska tradycja przyjęła się w Polsce bardzo szybko i wydaje się, że bistro albo pub zawsze już będą miejscami udanych imprez integracyjnych. To miejsca hałaśliwe, pełne energii, ruchu i pozytywnych emocji. Jeśli młody zespół pracowników ma gdzieś poczuć się na swoim miejscu, to właśnie tutaj.
Nieszablonowe pomysły na imprezę integracyjną.

Obok wymienionych sposobów integrowania zespołu, coraz częściej szukamy sposobów nieszablonowych. Takich, które niekoniecznie wiążą się z siedzeniem, jedzeniem i słuchaniem. Organizacja imprez firmowych wymaga także myślenia poza schematami – nawet tymi sprawdzonymi i zdającymi egzamin od lat. Nieszablonowe pomysły na imprezę integracyjną często pojawiają się nagle, jako potrzeba chwili albo dlatego, że mamy ochotę poeksperymentować.

Zmiany są dobre! Kiedy czujemy, że formuła cyklicznych spotkań organizowanych w podobny sposób wyczerpuje się, warto zaryzykować i wybić współpracowników z orbity. Utarte koleiny dobre są tylko do czasu… Potem tracą rację bytu i zaczynają być traktowane jak przykry obowiązek. To nie służy ani integracji grupy, ani odpoczynkowi.

Paintball

Impreza integracyjna połączona z paintballową rozgrywką to doskonały pomysł dla grupy, która dobrze czuje się w swoim towarzystwie. To okazja do zweryfikowania układów towarzyskich – w tym do zadzierzgnięcia nowych sojuszy. Poza wszystkim, to doskonała zabawa dla dorosłych dzieci, które na co dzień udają śmiertelnie poważnych osobników w garniturach.

Paintball to możliwość odreagowania stresu i nieskrępowanej niczym bezpiecznej ekspresji nadmiaru negatywnych emocji. Tego rodzaju rozgrywka to dobry trening umiejętności społecznych. A kiedy opadnie już pył bitewny, można iść do pubu i omówić strategiczne szczegóły albo zaplanować kolejne spotkanie.
Powrót do biura po paintballowej imprezie może być przeżyciem ekstremalnym – niedomiar adrenaliny bywa zabójczy…

Basen

Wspólne wyjście na basen może okazać się sposobem na zdrową rywalizację. Lepiej licytować się na ilość przepłyniętych długości basenu, niż na tempo realizacji kolejnych projektów. A jeśli to niemożliwe, to dobrze przynajmniej wypływać nadmiar adrenaliny – zdrowiej i bez sutków ubocznych. Wszelkie sportowe pomysły na organizację imprez integracyjnych wydają się trafionym pomysłem. Przesiadanie się zza firmowego biurka na barowy stołek? Od czasu, do czasu – tak. Ale dla zdrowia lepiej czasem pójść na paintball albo na basen.

Wycieczka

Wspólne zwiedzanie najbliższej okolicy albo i odległych kontynentów powie nam o naszych współpracownikach więcej, niż słowa. Na wycieczce, w podróży liczą się działania – to, czy umiemy wspólnie osiągnąć cel. Tu obowiązuje żelazna zasada: tempo wyznacza najsłabszy. Trzeba poskromić swoje zapędy do bycia liderem zawsze i wszędzie. Impreza firmowa w drodze to pomysł na przypomnienie wszystkim, że jesteśmy zespołem. Że patrzymy w tym samym kierunku, szukamy wspólnych rozwiązań, zmierzamy do jednego celu. Im bardziej egzotyczna wyprawa, tym więcej pokładów empatii uruchomi. Niezależnie od wyboru miejsca bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie integracji

Impreza integracyjna zawsze musi być perfekcyjnie zaplanowana. Zwłaszcza jeśli chcemy, żeby wyglądała jak jedna wielka improwizacja. To na pomysłodawcy i organizatorze spoczywa odpowiedzialność za dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Perfekcyjne przygotowanie sprawi, że uczestnicy spotkania będą się czuli swobodnie. Oczywiście nie obędzie się bez emocji – to dzięki nim z grupy przypadkowych osób konstytuuje się zespół, ekipa, team.
Odpowiednie przygotowanie integracji to gwarancja poprawy atmosfery w miejscu pracy, możliwość nawiązania kontaktu z ludźmi, którzy wydawali nam się nieprzystępni a nade wszystko zwiększenie zaufania do siebie nawzajem. Miejsce ma tu znaczenie kluczowe: jeśli ludzie czują się spięci, nie na swoim miejscu, nie pomogą żadne zabiegi socjotechniczne.

W miarę zacieśniania więzi między współpracownikami dobrze jest zmieniać miejsca, w których organizujemy imprezy integracyjne. Zespół dojrzewa, a dobry lider podąża za tym rozwojem i umożliwia wszystkim spotkania na takim gruncie, że wszyscy czują się pewnie, bezpiecznie i swobodnie. Dobra impreza firmowa albo integracyjna jest nie do przecenienia na każdym etapie formowania się zespołu a potem podtrzymywania relacji.

Jeśli kontaktujemy się z naszymi współpracownikami wyłącznie na gruncie zawodowym, niektóre projekty nie mają szans na realizację. Ostatecznie naprawdę poznać możemy się tylko wtedy, kiedy zrzucimy służbowe uniformy i pomyślimy o sobie nawzajem jako o ludziach, a nie trybikach w maszynie.