Chrzciny – jak je zorganizować?

Chrzciny to nie tylko symboliczne przyjęcie dziecka do chrześcijańskiej wspólnoty, ale również doskonała okazja do podzielenia się radością z najbliższymi i przedstawienie maleństwa bliższej i nieco dalszej rodzinie. Dlatego po ceremonii warto zorganizować przyjęcie dla krewnych. Tylko jak i kiedy to zrobić?

Chociaż możecie mieć już za sobą logistyczne wyzwanie, jakim jest organizacja wesela, chrzciny nieco różnią się od tej uroczystości. O ile w trakcie przygotowań weselnych musieliście brać pod uwagę potrzeby swoje oraz gości, o tyle podczas organizacji chrzcin główną rolę będzie odgrywał nowy członek rodziny.

Krok po kroku..

Buty na chrzciny

Jak zorganizować chrzciny? Przede wszystkim, należy sporządzić plan działania. Dzięki temu nie umknie Wam żaden z punktów. Przede wszystkim musicie wybrać rodziców chrzestnych. Możecie to zrobić jeszcze na etapie ciąży, ponieważ w dobrym tonie jest danie potencjalnym kandydatom czasu do namysłu.

Po wybraniu chrzestnych czeka Was wizyta w kancelarii parafialnej, gdzie dowiecie się wszystkiego na temat potrzebnych dokumentów oraz wymogów względem was i rodziców chrzestnych. W kancelarii ustalicie również termin chrztu oraz godzinę chrztu. Po tym pozostaje Wam zdecydowanie o tym, czy przyjęcie z okazji chrztu odbędzie się w domu czy w restauracji.

Restauracja czy w domu?

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. W restauracji możecie liczyć na kompleksową obsługę, jednak istnieje ryzyko, że będziecie czuć się niekomfortowo. Żeby tego uniknąć, warto wybierać lokale z pokojem dla dziecka, gdzie możecie przewinąć malucha. Nie zaszkodzi również, jeśli w restauracji będzie spokojny kącik, w którym niemowlę będzie mogło się przespać, a także plac lub kącik zabaw dla dzieci.

Ogromną zaletą zorganizowania przyjęcia w domu jest to, że będziecie przebywali w miejscu, które maluch zna i w którym czuje się dobrze. Będziecie mieli również pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria. Jednak samodzielne przygotowanie przyjęcia na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt osób może być ogromnym wyzwaniem dla młodych rodziców.

Dania i menu

Menu z okazji chrztu raczej nie odbiega od tego znanego z innych okazji. Na stole powinny pojawić się przystawki, dwudaniowy obiad oraz deser, w tym oczywiście tort. Oprócz tego nie można zapomnieć oczywiście o napojach. Przygotowując dania warto uwzględnić potrzeby młodszych gości i urozmaicić menu frytkami lub nuggetsami z kurczaka.

Jeżeli zdecydowaliście się przygotować przyjęcie samodzielnie, warto zaplanować menu złożone z potraw, które lubicie robić i które dobrze Wam wychodzą. Dzięki temu unikniecie stresujących sytuacji.

Ilość gości, a catering

Przy dłuższej liście gości można zdecydować się na catering. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, które znacznie odciąży Was podczas przygotowań. Zamówienie profesjonalnego cateringu daje Wam pewność, że dania będą pyszne i gotowe na czas, a wasi goście – zarówno ci więksi, jak i mniejsi – zadowoleni!